STARŠÍ INFORMACE Z OBDOBÍ PROVOZU INFORMAČNÍ LINKY
Dotazy a odpovědi bezprostředně po uvolnění "prohibice":
Hygienické limity pro metanol (1.10.12)
Jsou stále platné hygienické limity obsahu metanolu v lihovinách dané vyhláškou č.305/2004 Sb.?
Podle sdělení MZ ČR ze dne 1.10.2012 byla uvedená vyhláška k tomuto dni zrušena. V platnosti tak jsou limity stanovené nařízením (ES) č. 110/2008. Nejvyšší povolené množství je však i v tomto nařízení stejné - 15 g na 1 litr 100% etanolu.
Kdy byla lihovina vyrobena
Jak poznám, že byla lihovina vyrobena před rokem 2012?
Těžko, na většině lahví normální spotřebitel nepozná datum výroby, protože většinou chybí na štítku. Je tam většinou jen čárový kód a číslo označující šarži. Ani podle kolku to nelze poznat. Zajímavý nápad dostaly některé prestižní likérky - na svém webu vysvětlují spotřebitelům, jak se ve značení na štítku orientovat a rozpoznat, kdy byla lihovina vyrobena.A jak tuto nepříjemnou situaci řešit?
V domácnosti se musí každý sám rozhodnout (vzpomenout si) z jaké doby alkohol pochází. V případě nejistoty jej raději neškodně zlikvidovat. V restauraci nebo skladu není jiné cesty, než dohledat datum výroby podle čísla šarže v dokladech (faktury) nebo spíše dotazem u dodavatele/výrobce. Nápomocna může být hygienická služba (restaurace) nebo SZPI (sklady).Co je to neškodná likvidace lihoviny?
Vše plyne ze zákona o odpadech č. 185/2001 Sb. V domácnosti, jde-li o jednu otevřenou láhev, tak lze při puštěné vodě zlikvidovat vylitím/naředěním do odpadu. Zodpovědnější, zejména pokud je lahví více, je odevzdat lihovinu ve sběrném dvoře, který zajistí likvidaci (jedná se o vadné šarže potravin s obsahem nebezpečných látek). Prodejci a distributoři mají přímo povinnost zajistit likvidaci prostřednictvím oprávněné firmy k likvidaci nebezpečných odpadů. Přečtěte si výklad SZÚ k dané věci.Co s lihovinami, které pocházejí z výroby roku 2012?
Otevřené lahve v restauracích mají být neškodně zlikvidovány nebo, pokud jsou “drahé“ je potřeba mít “laboratorní certifikát“ o "bezpečnosti" (zdravotní a hygienické nezávadnosti) z akreditované laboratoře. Uzavřené lahve musí mít v pořádku doklady o výrobci (původu etanolu) a “laboratorní certifikát“. Do 60 dnů od zrušení “prohibice“ (27.9.+2 měsíce) musí být taková lihoviny prověřena, jinak musí být neškodně zlikvidována. Nařízení vlády č. 317/2012 stanoví formulář dokladu o původu některých druhů lihu, destilátu a některých druhů lihovin. Návod, jak postupovat má na webu MZe ČR (http://eagri.cz/public/web/mze/tiskovy-servis/kauza-metanol/navod-jak-postupovat/)Co když mám otevřenou láhev lihoviny vyrobenou před 1.1. 2012, mám ji zlikvidovat?
Mimořádné opatření MZ ČR takovou situaci neřeší, nařizuje zlikvidovat všechny otevřené lahve lihoviny (porušen kolek), pokud není doložena zdravotní nezávadnost protokolem z akreditované laboratoře. Na druhou stranu, nikdo z kontroly není schopen poznat, zda otevřená láhev lihoviny vyrobená před rokem 2012 byla otevřena těsně po zrušení "prohibice" (27.9.12, 13:25) či nikoli. Je to o osobní odpovědnosti majitele lahve, který v případě problémů riskuje trestní stíhání (protože o riziku věděl).
Co je to akreditovaná laboratoř?
To je taková, která má certifikát ČIA o zajištění systému kvality práce. Taková laboratoř může používat akreditované metody stanovení metanolu a dalších příměsí (počet laboratoří je omezený) nebo neakreditované validované metody stanovení (takových je řada). Laboratoř vydává “laboratorní certifikát“ o nezávadnosti lihoviny a je schopna signalizovat překročení platné hyg.normy. Tento doklad pak slouží při případné kontrole ze strany hygienické služby, SZPI, celníků, policie. Nabídka akreditovaných laboratoří se jistě upřesní v příštích dnech. Pomoci v hledání vám může i příslušný KHS nebo SZPI.Kdo mi uhradí ztráty?
V domácnosti nikdo, prodejci, distributoři podle podmínek vyhlášených vládou ČR mají dostat zpět určitou náhradu. Upřesňuje min. financí. Podle posledních informací bude vydáván "kredit" na "daň" za lihoviny (kde se nepodařilo dohledat a prověřit původ) po odevzdání celníkům k neškodné likvidaci (vydají potvrzení o likvidaci).Vývoz
Je už podnikatelský vývoz lihovin do zahraničí možný?
V principu ano, pokud jsou vyrobeny před datem 1.1.2012. Po tomto datu musí být doprovázeny doklad podle NV č. 317/2012.
Soukromě - mohu si vézt lihoviny s 20% a více etanolu vyrobené v ČR?
Není specificky definováno, platí tedy obdobná pravidla - s novým kolkem ano, s uvedeným datem výroby před 1.1.2012 asi ano, neidentifikovatelné datum výroby - riskuje se možné zabavení celníky (i v cílové zemi) - není jasné zda obsahuje metanol.
Starší informace (dnes již řada z nich postrádá smysl):
Odpovědi na četné telefonické dotazy
- ...od 20% etanolu ... znamená včetně 20% etanolu.
- Ve smyslu mimořádného opatření se za "lihovinu" nepovažuje pivo a víno, i kdyby mělo 20 a více % etanolu.
- Který alkohol byl závadný - etikety zveřejněné MZ ČR - http://www.mzcr.cz/dokumenty/etikety_6769_1.html
- "Alpa" se může prodávat, je určena k zevnímu použití, není to potravina.
- Doplňky stravy, kde se uvádí často dávkování, nejsou "lihovinou", i když mají obsah etanolu 20 a více procent. Pozor ale na bylinné likéry ("žaludeční"), ty jsou považovány za lihoviny.
- Delším záhřevem nad 65 o C se metanol odpaří - to ale neplatí pro přidání do čaje před pitím nebo do cukroví a krémů po upečení.
- Pálenky připravované z přírodních surovin v pálenicích vždy obsahují určité malé množství metanolu, které vzniká fermentací ovoce a není zcela odstraněno destilací. Nález metanolu tedy není vždy znakem "pančování", ale musí se posoudit zda je obsah metanolu nadlimitní. Limity "přirozeného" obsahu metanolu jsou dány vyhláškou č. 305/2004. Nepřítomnost stop metanolu v těchto typech alkoholu spíše navozuje pocit z míchání čistého etanolu s dalšími příměsemi a nikoli výrobu pálením fermentovaného ovoce.
- Metanol může být použit k denaturaci etanolu - např. 50 ml metanolu se používá k denaturaci 1 litru etanolu pro laboratorní účely. Denaturační činidla uvádí vyhláška č. 141/1997 Sb.
- Jak je to s prodejem/reklamou po internetu. - kdo prodává po internetu z území ČR, nemůže nabízet doma ani do zahraničí.
- Jak je to s reklamou obecně - MZ ČR / OVZ tuto problematiku primárně neřeší.
Můžu si do zahraničí vzít na cestu láhev rumu nebo slivovice z mých domácích zásob?
- Export je omezen u alkoholu vyráběného a lahvovaného v ČR
- Vývoz na hranicích může být kontrolován i u individuálních, např. turistických cest - dosavadní výklad - nelze odlišit, zda jde o alkohol pro osobní spotřebu či bude použit k jiným účelům a riziko otravy nelze vyloučit, takže se vyvážet nesmí.
- Jak to řešit, když už si něco chcete vzít z domova - zákaz se nevztahuje na zahraniční alkohol - pokud ho máte, projedete s ním pravděpodobně i případnou hraniční kontrolu celníků.
Co dělat se zakoupeným alkoholem z ČR co mám už doma?
- v dané chvíli odložte jeho konzumaci, pokud nepochází z nízko-rizikových zdrojů (např. oficiální pálenice, která Vám vyrobila pálenku z fermentovaného ovoce)
- po upřesnění kontaminovaných značek se můžete rozhodnout o spotřebě
- je-li množství malé (např.1 láhev) a nechcete ji schovávat, moc se nerozmýšlejte a použijte "alkohol" jinak (např. jako čistící prostředek)
- chcete-li si nechat alkohol analyzovat, uvědomte si, že cena analýzy je větší než několik lahví alkoholu (byť Vám analýzu někdo udělá zdánlivě zdarma). Má to význam, pokud chcete pomoci k došetření zdroje podezřelého alkoholu nebo v některých zvláštních případech - např. lidé volají, že nakoupili spoustu alkoholu na svatbu nebo rodinnou oslavu a teď mají strach ho pít.
V televizi hovoří o definici "bezpečného alkoholu" - co to je?
- Zdravotníci metanol i etanol považují vždy za jed. Jde jen o dávku. Malá dávka etanolu dokonce představuje určitý benefit z hlediska kardiovaskulárních onemocnění (etanol rozšiřuje cévy na periferii těla a na srdci), ale hranice mezi rizikem a benefitem je hodně úzká. Etanol je společensky tolerovaná droga, metanol je považován jen za jed. Z hlediska legislativy je alkoholický nápoj potravina - bezpečná potravina je taková, která je zdravotně a hygienicky nezávadná. Zdravotní nezávadnost je definována mimo jiné i hygienickými limity obsahu metanolu, hygienická nezávadnost pak dalšími podmínkami, např. okolnostmi výroby. Nadlimitně kontaminovaný alkohol vyrobený mimo oficiální potravinářské podniky není považován za "bezpečný".
(upraveno 21.9.12)
Možná ochrana
Prevence
- Je nutno si dát pozor, jaký alkohol vlastně pijeme (rozumí se tvrdý alkohol; pivo a víno není považováno za rizikový zdroj metanolu, podobně jako i další potraviny - např. ovocné šťávy, kde je také může být přítomno malé množství metanolu).
- Alkohol z kolkovaných lahví s neporušeným uzávěrem a ze spolehlivých kontrolovaných palíren, tedy zakoupených u známých prodejců (např. supermarkety, kamenné obchody, oficiální palírny) lze považovat za méně rizikový z hlediska obsahu metanolu.
První pomoc při otravě metanolem
- Je-li vám po pití alkoholu špatně a máte podezření, že alkohol mohl obsahovat metanol, vyhledejte bezodkladně radu nebo pomoc zdravotníků (např. krizová linka v JmK, tel. 518601335), aby léčba intoxikace mohla být zahájena co nejdříve.
- První pomocí při podezření na otravu metanolem je podání etanolu, který slouží jako antidotum (protijed) a zabrání dalšímu enzymatickému rozkladu metanolu v organizmu. Lze použít např. cca 1 - 2 dcl kvalitního 40% alkoholického nápoje (s ohledem na tělesnou hmotnost a množství vypitého podezřelého alkoholu).
Je-li vám špatně po konzumaci podezřelého alkoholu a máte třeba i jeho zbytek - co dělat?
- Dobré je se ihned obrátit na nejbližší nemocnici. S informacemi o alkoholu je dobré se obrátit na místně příslušnou hygienickou stanicí. Poradí vám co se dá udělat s podezřelým alkoholem.
Analýza na metanol
Kvantitativní analýza metanolu v alkoholickém nápoji
Nejpoužívanější instrumentální analytickou metodou pro stanovení metanolu v alkoholických nápojích je plynová chromatografie s plameno-ionizační detekcí. Laboratoře akreditované na stanovení metanolu lze zjistit dle seznamu Českého institutu pro akreditaci (http://www.cai.cz/default.aspx?id=10&scopeId=9). Pro veřejnost lze využít laboratoří, které nejsou přímo svázány se státní dozorovou činností, tedy příspěvkové a soukromé organizace. Pro orientační, screeningový průkaz lze využít i laboratoře, které tuto zkoušku akreditovanou nemají.
Kvalitativní důkaz na přítomnost metanolu v alkoholu
Analýza záleží na složení směsi metanolu a etanolu a dalších přítomných látek. Jednoduchá zkouška zapálením a hodnocením barvy plamene zase tak jednoduchá, bezpečná a jednoznačná není - viz demo.
Jiné informace
Další informační zdroje:
- Postup orgánů ochrany veřejného zdraví v případu otrav metanolem - http://www.mzcr.cz/obsah/mimoradne-opatreni-v-souvislosti-s-rostoucim-poctem-pripadu-otrav-metylalkoholem_2604_1.html
- Informační středisko - Toxikologického informačního středisko VFN a 1.LF UK.
- INCHEM - mezinárodní informace v EN - http://www.inchem.org/documents/pims/chemical/pim335.htm
- Nemocnice Karviná - http://www.nspka.cz/NSPKA_prirucky/2012/laboratorni_prirucka_OKBH_orlova/AJFFO.htm
- Informační zdroje v JmK - http://www.kr-jihomoravsky.cz/Default.aspx?ID=191095&TypeID=2
- Portál bezpečnosti potravin - http://www.bezpecnostpotravin.cz/kategorie/metylalkohol_1.aspx
- Legislativa o "lihu" - http://eagri.cz/public/web/mze/potraviny/legislativa/zakon-o-lihu/
Použitá literatura a zdroje dostupné na CZVP SZU.
24.10.2012 J.Ruprich